فیس‌بوک،‌ اینستاگرام و واتس‌اپ از کار افتادند / کاهش ۷ میلیارد دلاری ثروت مارک زاکربرگ طی چند ساعت

فیس‌بوک،‌ اینستاگرام و واتس‌اپ از کار افتادند / کاهش ۷ میلیارد دلاری ثروت مارک زاکربرگ طی چند ساعت

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، فیس‌بوک هنوز علت قطعی و از دسترس خارج شدن سرورهایش را اعلام نکرده است اما در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است درحال رفع این مشکل و بازیابی اطلاعات سرویس‌ها بعد از طولانی‌ترین قطعی تاریخ این پلتفرم است.

قطعی سرویس‌های فیس‌بوک از جمله اینستاگرام و واتس‌اپ درحالی رخ داده است که روز گذشته، سوت‌زنان این شرکت را متهم کرده‌اند که بارها سود خود را بیش از مبارزه با نفرت‌پراکنی و اطلاعات غلط در اولویت قرار داده است.

فیس‌بوک ۳۰ دقیقه بعد از اولین گزارش قطعی منتشر شده در توئیتی اعلام کرد: درحال کار روی مشکل پیش آمده هستیم تا هرچه سریع‌تر شرایط را به روال معمول برگردانیم. از مشکل پیش آمده عذر می‌خواهیم.

این غول اینترنتی دنیا به کاربران خود اطلاع داده که فعلا در دسترسی به اپلیکیشن‌های زیرمجموعه‌اش با مشکلاتی همراه است اما جزییاتی درباره مشکل پیش آمده و تعداد کاربران متاثر از این حادثه ارایه نداده است.

یکی از کارکنان فیس‌بوک به رویترز گفته است که دسترسی‌های داخلی نیز قطع هستند. به نظر می‌رسد برخی کارکنان این کمپانی نیز با قطع سرورها به ابزارهای کاری و ارتباطی خود دسترسی ندارند.

در نخستین ساعات قطعی این غول دیجیتالی دنیا، تخمین زده شد اقتصاد جهان ۱۶۱ میلیون دلار ضرر کرده و در این میان ارزش ثروت شخصی مارک زاکربرگ، مدیرعامل و موسس این شبکه اجتماعی نیز هفت میلیارد دلار کاهش یافته است.

فیس بوک حدود دو میلیارد کاربر فعال روزانه دارد و سهام آن بعد از ظهر امروز با قیمت پایینی بازگشلیی شد و ارزش آن در نخستین روز هفته ۵.۳ درصد کاهش یافته بود. فعالان بازار بورس ارمروز را بدترین روز فیس‌بوک در طول یک سال گذشته توصیف کرده بودند اما این خبر بد مدت زیادی طول نکشید که با فاجعه از کار افتادن سرورهای آن، ارزش سهام فیس‌بوک به یکباره ۲۰ درصد کاهش یافت.

براساس تخمین‌های موسسه اندازه‌گیری تبلیغات Standard Media Index این غول رسانه‌های اجتماعی که دومین پلتفرم بزرگ تبلیغات دیجیتالی دنیا به شمار می‌رود، در آمریکا حدود ۵۴۵ هزار دلار درآمد تبلیغاتی خود را در طول هر ساعت از این قطعی از دست می‌دهد. این رقم مبتنی بر کل هزینه‌های تبلیغاتی آژانس‌های تبلیغاتی در فاصله ماه ژانویه تا آگوست سال جاری روی فیس‌بوک و اینستاگرام بوده است.

متخصصان امنیت سایبری معتقدند کاربران فیس‌بوک به سیستم نام دامنه (DNS) صحیح هدایت نمی‌شوند ضمن اینکه قطع دسترسی به دلیل یک خطای پیکربندی رخ داده که سرورهای آن را از دسترس خارج کرده است و این مساله ناشی از یک اشتباه داخلی توصیف می‌شود.

بررسی‌های اولیه حاکی از آن است که احتمال هک سرورهای فیس‌بوک بسیار ضعیف است ضمن اینکه چنین حملات گسترده‌ای به یکی از سایت‌های معروف جهان نیاز به هماهنگی زیادی بین گروه‌های جنایتکار قدرتمند یا تکنیکی بسیار نوآور نیاز دارد.

بسیاری از کاربران دیگر اپلیکیشن‌های فیس‌بوک مانند Pokemon Go  و Match Masters نیز با مشکل مشابهی در دسترسی به این اپلیکیشن‌ها مواجه هستند.

اپلیکیشن بازی پازل Match Masters نیز در حساب کاربری توئیتر خود نوشته است: اگر در اجرای بازی مشکل دارید، به اطلاع می‌رسانیم که مشکلاتی در لاگین کردن سرورهای فیس‌بوک درحال حاضر رخ داده است و به زودی رفع خواهد شد.

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.